Archívum

Férfi Kézilabda Világbajnokság 2011 - Kint vagyunk a VB-n!

2010.06.21. 13:04 Viola1984

A magyar férfi kézilabda válogatott kijutott a 2011-es világbajnokságra

A tegnapi, végletekig izgalmas mérkőzés lefújásának pillanatában a szomszédok, ha nézték, ha nem, akkor is tudták, hogy KINT VAGYUNK A VILÁGBAJNOKSÁGON!!! Szeretem az ilyen kiélezett meccseket, a történelem során pedig mind a női, mind a férfi magyar válogatott jópárban részesítette már szurkolókat. Ezek pedig mind olyan mérkőzések voltak, amikor már semmi remény nem látszott a magyar győzelemre, aztán csoda történt és az ember még ma sem hiszi el, hogy az ott és akkor miképp volt lehetséges. A 2000-es sydney-i olimpián a lányok játszottak egy olyan negyeddöntőt az osztrákokkal, melyet úgy nyertek meg, hogy a vége előtt 4 perccel még 4 góllal vezetett az ellenfél! A lefújás pillanatában 25-25 állt az eredményjelzőn, a hosszabítás végén pedig 28-27 ide! Ha emlékeztek, akkor az olimpia az időeltolódás miatt többnyire a délelőtti, kora délutáni órákban volt. Én épp suliban voltam és egyik osztálytársnőm elkotyogta az eredményt. Mikor hazaérve visszanéztem a mérkőzést videóról, egyszerűen nem hittem el, hogy valóban megnyertük a meccset - teljesen lehetetlennek tűnt az egész. A 2007-es férfi világbajnokságon a fiúk nyitómeccse sikerült igen csak izgalmasra. Öt perccel a vége előtt 28-24-re vezettek a dánok, ekkor először Császár talált be, majd Nagy Laci kétségbeesett lövése csorgott be a kapuba, a meccs kommentátora meg is jegyezte, hogy ez egy égi jel. Lehet az volt, mert a magyar csapat varázsütésre feltámadt poraiból. Iváncsik Tamás egy jó védekezés után indításből volt eredményes, majd Nagy Laci szerzett labdát, amiből ezúttal Iváncsik Gergő értékesített. Puljezevics is elkezdett védeni, és az addig hibátlan Christiansen lövését hatástalanította. Kaptunk egy hetest, amit Iváncsik Gergő lőtt be, majd a másik oldalon a dánoknak is megítéltek egyet, amit Christiansen nem mert elvállalni, Boldsen büntetőjét pedig Puljezevics hárította. Ekkor már 29-28-ra mi vezettünk, az utolsó percben nálunk volt a labda, de azt Nagy Laci eladta. Christiansen ziccerben ment a kapunk felé, azonban Puljezevics megadta neki a kegyelemdöfést, Gál pedig a dánoknak, ugyanis bedobdta harmincadik gólunkat is. Spellerberg a végén még szépített, de a magyarok örömét már nem tudta elrontani.

A VB selejtező párharc krónikája....

E két mérkőzés volt ahhoz fogható, ami tegnap történt a pályán. Előzményként illik elmondani, hogy a 2010-es Eb-n a mieink már a csoportmérkőzések után búcsúztak, így borítékolható volt, hogy nem kapunk majd gyenge ellenfelet a VB selejtezőre. Rendesen bele is húztunk, hisz azt a Szlovéniát sorsolták mellénk, akik az EB-n három hellyel előttünk végzett, játékerejük alapján pedig nem számíthattunk könnyű továbbjutásra. Nos, a két mérkőzés épp a várakozásoknak megfelelően alakult. A párharc első mérkőzésére Szlovéniában került sor, ahol a magyarok sokáig vezettek, de a hajrában végül a szlovénok bizonyultak jobbnak (azért némi bírói segítség is kellett hozzá - dehát a hazai pálya előnye mindenkit megillet), így ők várhatták kedvezőbb helyzetből a Veszprém Arénában rendezett visszavágót. A mieinknek két gólos hátrányt kellett ledolgozni hazai pályán, ha pedig a szlovénok 25 gólnál többet szereznek, akkor három találatra lesz szükség összesítésben ahhoz, hogy a magyar csapat jöjjön ki győztesként. Az első félidőben fej-fej mellett haladt a két csapat, a játékrész végén azonban a szlovénok neve mellett állt eggyel több találat. A második félidő rémálomszerűen kezdődött, a hetedik percben már öttel mentek déli szomszédaink, ami összesítésben hetet jelentett, és a lőtt gólok is arra mutattak, hogy 25-nél többet fogunk kapni. Ekkor időt kért Mocsai mester, amely után zsinórban három gólt is lőttünk és visszajöttünk mínusz kettőre. A meccsen nagyon akart Carlos Perez, de sajnos lövései vagy a kapusnál, vagy a kapufán kötöttek ki. Mikor két percet kapott, akkor Mocsai Nagy Kornélt küldte be balátlövőbe, aki jó cserének bizonyult, hisz fontos találatokat szerzett a meccs ezen szakaszában. Nagy beállása után Eklemovics is egyre jobban tudta megvalósítani az erősségének számító egy az egyben játékot és többször is átjátszotta a szlovén falat, melyből rendre gólt is szerzett. Tíz perccel a vége előtt 24-25 volt oda, ekkor tért vissza a kapuba Fazekas Nándi. Innentől személy szerint nem bírtam már ülve nézni a mérkőzést, főleg, hogy miután több ziccert is elhibáztunk Iváncsik Gergőnek sikerült egyenlítenie. A véghajrára összeállt a védekezésünk is és Fazekas rendre hárította a szlovénok lövéseit. Nagy Kornél találatával aztán végre átvettük a vezetést, viszont a játékost ezután kiküldték két percre a bírók. Az emberhátrányt azonban kivédekeztük, Laluska pedig kiharcolt egy hetest, amit Iváncsik értékesített is. Ekkor 27-25-nél teljes meccsnull volt, ha itt lett volna vége az összecsapásnak, akkor hetes lövések következtek volna. De még hátra volt bő két perc. Ekkor Eklemovics harcolt ki újabb büntetőt, melyet Iváncsik Gergő ismét a kapuba lőtt, ami azt is jelentette, hogy megvan a továbbjutáshoz szükséges három gólos különbség. Ilyenkor a hátralévő egy perc óráknak tűnhet, főleg, hogy a szlovénok jöttek támadással. Lövésüket Fazekas kitolta, de mint kiderült, közben a szlovénok kapitánya már időt kért, így visszzakerült hozzájuk a labda. Nándi a következő lövést is védte, a fiúk pedig elől megpróbálták a meccs végéig tartani a labdát, a német bírópáros azonban hamar passzív játékot jelzett. Ekkor egy jó bejátszás után Nagy Kornél ziccerben kihagyta a meccslabdát, a szlovénok rohantak a kapunk felé, azonban Gulyás kiállítást érően lefaultolta játékosukat. 20 másodperccel a vége előtt emberhátrányban kényszerültünk védekezni, ráadásul az ellenfél még kapusát is lehozta, így hét mezőnyjátékossal támadott öt ellenében. A szlovénok erőltették a beállósnak/befutó embernek való bejátszást, azonban a játékos a labdát nem tudta megfogni, a bíró pedig nem fújta le az esetet, sőt nekünk adta a labdát, így az utolsó másodpercekben már mindenki tudta, hogy ez MEGVAN!

A magyar férfi kézilabda válogatott a meccs során -  a szurkolókkal együtt - megjárta a poklot, majd végül a mennyországba jutott. Mocsai mester a 2000-es Magyarország-Ausztria mérkőzés után azt mondta, hogy "Hitchcock-krimi zajlott a pályán". Ez a mérkőzés minimum felért egy újabbal. A meccs során több forgatókönyv is felsejlett, hisz nagyarányú vereséggel is alulmaradhattunk volna, a vége felé arra gondolhatott az ember, hogy egy góllal fogunk lemaradni a VB-ről, majd az utolsó másodpercekben a legrosszabb verzió is eszébe jutott az embernek, hogy mindössze idegenben lőtt több góllal megy tovább Szlovénia. A lényeg azonban, hogy végül 53-52-es összesítéssel Magyarország vehet részt a 2011-es svédországi világbajnokságon, ami már az olimpiára is kvalifikál, illetve az ötkarikás selejtezőtornán való részvételt lehet majd biztosítani. Megkezdődhet tehát az igazi építkezés, az arra való törekvés, hogy a világbajnoskág idejére összeálljon ez a válogatott, ott pedig olyan játékerőt képviseljen, hogy kiharcolja az olimpiai selejtezőkön való részvételt. 2003-ban rettentő izgalmak közepette sikerült megszerezni az athéni repülőjegyeket, 2007-ben sajnos egy utolsó másodpercben kapott gól döntötte el, hogy csekély esélyünk van a selejtezőkön való részvételre, ami az EB-n el is szállt. Most azonban újra itt a lehetőség, hogy férfi válogatottunk résztvevője legyen a 2012-es olimpiának és remélhetőleg a fiúk élni is fognak majd ezzel.

Akik Európából kvalifikálták magukat a VB-re

Nem a Magyarország-Szlovénia volt az egyetlen selejtező Európában, mellyen a hétvégén eldölt, hogy kik lesznek ott a 2011. január 13-30 között megrendezésre kerülő svédországi férfi kézilabda világbajnokságon. A rendező Svédország, a címvédő Franciaország és a 2010-es Eb-ről kvalifikált Horvátország, Izland és Lengyelország mellett az öreg kontinensről Ausztria, Dánia Magyarország, Németország, Norvégia, Románia, Spanyolország, Szerbia és Szlovákia harcolta ki a részvételt.

A nap mérkőzése

A labdarúgó VB-vel ellentétben itt nem volt lehetőségem látni az összes mérkőzést, de ha láttam is volna, akkor is a szívem a Magyarország-Szlovénia párharchoz húzna. Aki látta, annak úgysem kell magyarázni a miérteket, ennél izgalmasabban nem is alakulhatott volna a mérkőzés számunkra. A magyar szurkoló, aki többnyire azt szokta meg, hogy a kiélezett mérkőzések után sír, most eufórikus ünneplésbe kezdhetett. Nem mondom, hogy minden napra ilyen vérnyomásnövelő meccset kívánok, de abban azt hiszem kiegyezhetünk, hogy egy ekkora sportélmény még nagyon sokáig él a drukkerek emlékezetében. (Lehetőség szerint hamarosan videó is elérhető lesz!)

A nap játékosa

Nemcsak a hazai mérkőzésen, de a szlovéniai összecsapáson is kiemelkedő játékot nyújtott Iváncsik Gergő. Egy hetes kivételével szinte minden helyzetét értékesítette, fontos pillanatokban pedig nem remegett meg a keze. Az első mérkőzésen szerzett 10 gólja mellé még 12-öt hozzátett, így ő lett a magyar válogatott legeredményesebb játékosa. A két selejtezőn is bizonyította, nem véletlen, hogy a világválogatottba is meghívást kapott.

A nap meglepetése

A selejtezők legnagyobb meglepetése lett, hogy Oroszország azután, hogy idegenben négy góllal nyert Románia ellen, hazai pályán nem tudta megtartani előnyét. A románoknak sikerült az a bravúr, hogy a továbbjutáshoz szükséges 5 gólos különbséggel nyerték meg a visszavágót, így a végén 65-64-es összesítéssel ők utazhatnak majd Svédországba.  Az orosz válogatottal tehát megesett az a csúfság, ami még sohasem: lemaradnak a soron következő világversenyről! Szovjetunióként csak akkor nem vett részt nagy tornán, mikor nem nevezett, 1964 óta pedig egyszer sem hiányzott Vb-ről, EB-ről, az olimpiáról pedig csak az 1984-es bojkott miatt nem vett részt. Jár az elismerés a román válogatottnak!

A nap pasija

Amellett, hogy csereként beállva sokat tudott hozzátenni a játékhoz Nagy Kornél a női szurkolók tekintetét is magára irányította. Az 1986. november 21-én született játékost többször is megválasztották a különböző korosztályokban az év játékosának és tagja volt a 2005-ben bronzérmet szerző junior férfi kézilabda válogatottnak. A felnőtt válogatottban eddig többnyire csak epizódszerep jutott neki annak ellenére, hogy több világversenyen is a keret tagja volt már. Az idény végén Dunaújvárosból a Veszprém csapatába szerződött, ahol ha nem jön közbe sérülés, akkor sokat fejlődhet még a játéka, így a válogatottban is fontosabb feladatok várnak majd rá.

Dráma...

Egy sajnálatos esemény is történt a VB selejtezők közepette. A már a világbajnoskágra kvalifikált Lengyelország Horvátországgal játszott barátságos, felkészülési mérkőzést. A meccs során a lengyelek sztárja, Karol Bielecki olyan súlyos szemsérült szenvedett, hogy műtétre került sor. Az orvosok ezután még bizakodóak voltak, azonban a legutóbbi viszgálatok után már csak csekély esélyt látnak arra, hogy a Löwen átlövője valaha is visszaszerzi látását a bal szemére. Bielecki nem adja fel a harcot, amíg egy kicsi esélyt is lát felépülésére. Jobbulást és kitartást kívánok neki!

*A cikkhez felhasznált források: NSO, Origo, Kézi.hu, SportKlub

*Felhasznált képek: NSO, Origo, Sport.ro

Szólj hozzá! · 1 trackback

A bejegyzés trackback címe:

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Kijutottunk! Laci, örülsz? 2010.06.24. 13:12:42

A foci VB árnyékában, egy másik sportágban, játszottunk egy élet-halál meccset Szlovéniával. Érdekes, hogy ez az egyébként tényleg kis ország, a látványsportágakban mennyire eredményes. Nyilván jugoszláv örökség, hogy a labdás (korongos) csapatjátékokb...