Archívum

Foci VB 2010 - Döntő

2010.07.12. 13:01 Viola1984

Spanyolország világbajnok!

Véget ért a 2010-es labdarúgó világbajnokság, melyet Spanyolország csapata nyert meg a Hollandok ellenében egy hosszabításos mérkőzésen. Ez történt a döntőn...

Hollandia - Spanyolország: 0-1 h.u.

A csapatok még ki sem jöttek az öltözőből, mikor a pályán már esemény zajlott. A Cannavaro által a stadionba hozott és a pálya közepén felállított VB trófeára lecsapott a futballberkekben jól ismert szurkoló, Jimmy Jump, aki extrém sportot űz abból, hogy a nagyobb futballmeccseken befusson a pályára. Miután a biztonságiak eltávolították, jöhettek a csapatok és a himnuszok után Howard Webb sípszóval jelezte, kezdődhet a döntő. Az első 10 perc a spanyolok fölényét hozta, Stekelenburgnak már az ötödik percben akadt munkája, először Sergio Ramos fejesét, majd Pique lövését kellett védenie bravúrral. A 11. percben újabb lehetőség adódott a spanyolok előtt, Villa elől tisztáztak a védők, majd a szöglet után a csatár oldalhálóba lőtte a labdát. A hollandok első kapuralövésére a 18. percig kellett várni, a gólkirályi címre is esélyes Sneijder próbálkozását azonban Casillas hatástalanította. Az első félidő második felében kiegyenlítődött a labdabirtoklás aránya, így a mezőnyjátéké lett a főszerep. A 33. percben egy furán visszaadott labda majdnem megviccelte a kint álló Casillast, négy perc múlva pedig Mathijsen lőhette volna a labdát közelről kapura, de ehelyett luftot rúgott. Még így is megszerezhette volna a vezetést az Oranje, az első félidő hosszabításában ugyanis Robben kicselezve Capdevillát kapura küldte a Jo'Bulanit, de a lövést Casillas védte. Gól nem született az első játékrészben, a sárgalapok száma azonban egy egész meccsre elég lett volna. A hollandok igen durván játszottak, no a spanyolokat sem kellett félteni, így Webb sporttárs 5 lapot is kiosztott a feleknek. A második félidőt is Spanyolország kezdte jobban, Puyol és Capdevilla előtt is adódott egy-egy lehetőség, azonban egyikből sem lett gól. Az 55. percben Xavi jó helyzetből lőhetett szabadrúgást, de csak az oldalhálót találta el. Nem sokkal később Robben egyedül mehetett Casillas kapuja felé, azonban a spanyol hálóőr lábbal bele tudott még piszkálni a labdába, így az kapu mellé ment. A 70. percben Villa előtt adódott ziccer, de az eddig kitűnően teljesítő támadó négy méterről a kapusba lőtte a labdát. A következő helyzeténél Van der Wiel mentet, majd Ramos fejelte kapu fölé a labdát ordító helyzetben egy szöglet után. A 81. percben Robben ismét megindult a spanyol kapu felé, de ezúttal sem tudott kifogni Casillas eszén. Közben letelt a 90. perc, s mivel nem született döntés a rendes játékidőben, jöhetett a 2x15 perces hosszabítás. Az extra időben a spanyolok előtt adódott több lehetőség arra, hogy vezetéshez jussanak, de se Fabregas, sem Iniesta, de még Navas sem tudott gólt szerezni. A másik oldalon Ramos hibáját követően Mathijsen előtt adódott helyzet, de 6 méterről kapu fölé fejelte a labdát. A 109. percben Iniesta léphetett volna el védőjétől a 16-os előterében, de Heitinga lerántotta, amiért Webb sárga lappal büntette, s mivel már volt egy neki, felmutatta a pirosat is. A 116. percben Torres ívelt be egy labdát, ami Van der Vaart-hoz került, ő azonban Fabregas elé rúgta azt, a spanyol pedig a jobb oldalon kiugró Iniestához passzolt. A meccsen végig jól teljesítő középpályás élt a lehetőséggel és kilőtte a hosszú sarkot. A spanyolok örjöngtek, a hollandok a bíróval veszekedtek még egy előbbi esetet vitatva, az utolsó percekben már nem tudtak a meccsre koncentrálni, így a 120 perc letelte után a "Spanyolország világbajnok!" felkiáltástól volt hangos a világ. A spanyol játékosok sírtak is, nevettek is a pályán, de egy bizonyos: náluk boldogabb emberek nem nagyon voltak a Földön abban a pillanatban. Történetük során először játszhattak döntőt, amit meg is nyertek, így Európa után a világ futballtrónjára is felülhettek.

A döntő legjobb játékosa

Az egész mérkőzésen kiváló teljesítményt nyújtott a spanyolok apró középpályása, Andres Iniesta, az már csak hab a tortán, hogy csapata győztes gólját is neki sikerült megszereznie. Az 1984. május 11-én született Barcelona játékos utánpótlás szinten is büszkélkedhet két Európa-bajnoki címmel, U20-as Vb-n tagja volt a VB álomcsapatának, 2006-ban pedig már a felnőttválogatott tagjaként utazhatatott a világbajnokságra.  A 2008-as Európa bajnok alakulatot is erősítette, de pályája csúcsának tán ő maga is a találatával megszerzett világbajnoki címet tartja. A Vb-n mind a hat mérkőzésen pályára lépve 557 percet játszott, s két gól került a statisztikában a neve mellé.

A nap gólja

A mai napon egy gól született, de a spanyolok számára ez volt a VB legfontosabb találata, hisz világbajnoki címet hozott Spanyolországnak. Mind a csapat tagjai, mind a szurkolók és a találatot szerző Andres Iniesta számára örökre emlékezetes marad a hosszabítás 116. percében szerzett gól, mely aranyat ért.

Legek legjei

A döntő után nyilvánosságra hozták a VB legjobb játékosának, gólkirályának, legjobb fiatal játékosának, legjobb kapusának és a fair play díj nyertesének kilétét. Íme a győztesek:

• Aranylabdás: Diego Forlan (URU), ezüstlabda: Wesley Sneijder, bronzlabda: David villa
  • Aranycipős: Thomas Müller (GER) 5 gól + 3 gólpassz, az ezüstcipő David Villáé, a bronzcipő pedig Wesley Sneijderé lett.
  • Aranykesztyűs: Iker Casillas (ESP)
  • A legjobb fiatal játékos: Thomas Müller (GER)
  • Fair-Play díjas: Spanyolország

A nap pasija

Biztosan sok nő irigyelte Sara Carbonerot, a Telecinco sportriporterét abban a pillanatban, mikor Iker Casillas élő adásban megcsókolta. Merthogy a hölgy a spanyolok világbajnok kapusának barátnője, így nem volt véletlen Iker ezen megnyilvánulása. Casillas nagyon fiatalon került a reflektorfénybe, 18 éves volt, mikor bemutatkozhatott a Real Madrid első csapatában. 19 évesen pedig már a válogatottba is meghívást kapott, 2000-ben egy Svédország elleni meccsen védte először a spanyolok kapuját. Ugyanebben az évben nevezték hazája Eb csapatába is, a 2002-es VB-n pedig már főszerep jutott neki, miután az elsőszámú kapus, Canizares a VB előtt egy fatális balesetben megsérült. Iker Casillas 2010-re mindent elért, amit egy játékos csak elérhet: spanyol bajnok és BL-győztes a Real Madriddal, utánpótlás szinten Európa bajnoki címeket szerzett, és U20-as VB győztes csapat tagja volt. 2008-ban Európa bajnok lett, majd 2010-ben a kolleckió hiányzó darabját is a nyakába akasztották egy világbajnoki aranyérem formájában. Spanyolország csapatkapitányaként pedig ő emelhette a magasba először a VB trófeát.

A nap szurkolója

A Vb egyik legnagyobb sztárja lett Paul, a pszicho polip, akinek a VB-n minden jóslata bejött. A szurkolók körében felemás érzelmeket váltott ki, hisz sokan akadtak közülük, akik már-már a megfőzését tervezték, mások pedig a VB kult-figurájaként tekintettek rá. A döntőn is kapott üzeneteket, de volt olyan is, aki ruhaanyagból készített magának polipot és azt vitte el a nagy meccsre. Azt gondolom csak idő kérdése, hogy a boltok tele legyenek Paul polip plüssfigurájának másával :).

Vége...

Pontosan egy hónapig tartott a 2010-es labdarúgó világbajnokság. Ez idő alatt talán nem is volt olyan ember a Földön, aki ne foglalkozott volna az eseménnyel, a futballszerető közönségnek pedig örömünnep volt ez a négy hét. Hihetetlen dolognak tartom, hogy egy egyszerű sportjáték ennyire fel tudja kavarni a világot, az emberekből olyan érzelmeket vált ki, amilyeneket semmi más nem tud. Csodálatos dolog, hogy ha egy rövid időre is, összehozza az embereket, akik elfelejthetik a hétköznapi gondokat és csapataikkal együtt nevethetnek, sírhatnak együtt a győzelem után. Újabb négy évet kell várnunk arra, hogy a világ futballelitje újra összejöjjön, s én most zárásként azt kívánom, hogy Brazíliában nekünk, magyaroknak se egy más nemzet sikeréért kelljen szurkolnunk, hanem mi is éljük át milyen az, mikor Magyarország nemzeti tizenegye jön ki egy VB meccsre az öltözőből, a himnusz hallatán borsódzon a bőrünk és teljes hangerőn ordíthassuk, hogy HAJRÁ MAGYAROK!